Niemal 25 mln przeznaczyła GDDKiA na zadanie pod tytułem „Aktualizacja STEŚ i opracowanie KP dla zadania budowa drogi ekspresowej S12”. Nieoficjalne informacje mówią również o zapisaniu środków na budowę w „Planie Odbudowy”, o którego poparcie walczy partia rządząca.

 Akurat co do zapowiedzi pieniędzy nie będę się wypowiadać, środowiska polityczne znane są z tego że każda prawda z ich ust wyjdzie, i dokąd nie zobaczę podpisanych dokumentów, nie zamierzam nikomu mówić że będzie tak lub inaczej.

 Jednak analiza zysków jakie przynosi budowa tej trasy, przemawia jednoznacznie za jej budową. 1,5-1,8 mld wydane na ten cel, trafi w region fatalnie skomunikowany z dość sporym zapleczem pracowniczym. Jest to również duży impuls do zbudowania podstaw przyszłej turystyki, jak wiadomo budowa to nie sam cement i piach, ale również sieć wielu usług (catering, branża noclegowa i hotelarska), usług których rozwój jest obecnie planowany i przepowiadany w Sulejowie. 28 miesięcy budowy da utrzymanie i szansę rozwoju dla już istniejących firm, ale również znajdzie się miejsce dla kolejnych które z pewnością po zakończeniu prac przy budowie, pozostaną na dłużej w mieście dla samej branży turystycznej, co do odbudowy której pokładane są wielkie nadzieje.

 Około 20% nakładów na budowę może zostać przepuszczone przez lokalny rynek, już kiedyś pisałem o braku możliwości przyjęcia dziś takiej ilości środków, jednak mając w zanadrzu tak stabilnego odbiorcę jakim będzie firma bądź konsorcjum firm budujących S12, szybko pojawią się podmioty lokalne będące w stanie zapełnić dziś istniejące braki.

 Od dawna byliśmy regionem dającym największe poparcie naszym obecnym rządzącym, poparcie również uzyskiwane obietnicami rychłej jej budowy, pieniądze z Planu Odbudowy jakie wkrótce pojawią się na kontach instytucji rządowych, są gwarantem zrealizowania tej obietnicy. Bez jej realizacji, ten region umęczony problemami związanymi z brakiem S12, nie odda już swego głosu aż tak chętnie, a prawdopodobnie nie pójdzie już głosować na nikogo.

  Czy zatem pojawiające się uśmiechy polityków pytanych o S12, są potwierdzeniem, czy jedynie elementem ich gry, dowiemy się oficjalnie już około połowy maja. To właśnie wtedy ma zostać przedstawiony publicznie Plan Odbudowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.