Od 3 grudnia możemy zaobserwować pierwsze koparki na rzece Pilicy, które w ramach wartego niemal 40 mln złotych przetargu na pogłębianie koryta rzeki oraz remont zabezpieczeń przeciwpowodziowych, przeprowadza firma INMEL Spółka Z.o.o 

 Dotychczas nie widać jakichś spektakularnych działań, prace z pewnością usprawni pojawienie się na rzece pierwszej barki, która dotarła do Sulejowa i rozpoczęła prace dwa tygodnie później.

 Oglądając teren działań firmy, można jednak zauważyć pierwsze umocnienia, oraz wyobrazić sobie jak w rzeczywistości będzie wyglądać koryto rzeczne. 

 Z dzikiego charakteru rzeki, pojawi się uregulowany kanał długości niemal 7 kilometrów, co z pewnością zmieni atrakcyjność niezwykle popularnych spływów kajakowych. Dotychczas w dowolnym miejscu można było skorzystać z dobrodziejstw natury, niestety dla turystów, wyciągnięcie kajaków na brzeg będzie możliwe tylko w nielicznych miejscach.

 

 To co dla turystów będzie minusem, dla mieszkańców jest błogosławieństwem. Zniknie zagrożenie powodzią, a setki mieszkańców domów położonych przy rzece, nie będzie musiało po większych deszczach kontrolować piwnic swoich domów, z obawą przed podsiąkaniem wody.

 Termin oddania całości inwestycji to końcówka listopada tego roku, termin jak najbardziej wykonalny, jeśli nie będziemy zmagać się z bardzo wysokim stanem rzeki.

 

2 thoughts on “Zmiany na Pilicy”
  1. „zniknie zagrożenie powodzią,”
    To się jeszcze okaże, to tylko kwestia intensywności opadu.
    „a setki mieszkańców domów położonych przy rzece, nie będzie musiało po większych deszczach kontrolować piwnic swoich domów, z obawą przed podsiąkaniem wody.”
    Te piwnice były zapewne budowane parę lat temu, gdy standardem było podchodzenie wody – co nie było tajemnicą.
    Dlaczego mamy płacić za to, że ktoś pobudował się na zagrożonej powodzią działce. Działce, która była tańsza od tych położonych wyżej.
    Dlaczego urzędnicy pozwolili na zabudowę zagrożonych terenów ? Ta inwestycja to przykrywka dla popełnionych błędów !

  2. Pisałem już wcześniej na portalu sąsiedniego miasta, że to pogłębianie to nie do końca dobry pomysł: że z meandrujacej rzeki wyjdzie wąski kanał – widać, że to całe działanie nie jest przemyslane – z jednej strony Sulejów ma być atrakcyjny dla turystów, z drugiej strony przekształcamy rzekę w kanał – bez sensu. Jeśli już pogłębiać i umacniać to może trzeba było pomyśleć o zaprojektowaniu sztucznych zakoli i zatoczek przy tym pogłębianiu, a nie przerobienie rzeki na prosty rów melioracyjny. Może trzeba było pomyśleć nad jakimś odkrytym sztucznym basenem – kąpieliskiem (pewnie to byłoby trudne do realizacji, poza tym czy to byłoby najważniejsze? Pewnie w tym momencie wielu zapytałoby: a co np z kanalizacją ścieków lewej strony, co z wiecznie nawalajacym wodociągowej (przy okazji: i czy to prawda że zbudowanym z azbestowych rur) itd?) i tak jak napisałem: atrakcyjne dla oka meandry i zatoczki, punkty widokowe. Mamy dwie bardzo ładnie położone drogi w dolinie rzeki: ul. Podkurnedz i Klasztorną. Podkurnedz zarósl całkowicie krzakami a z Klasztornej będziemy miec widok na kanał. Budowa ścieżek rowerowych polegała na rozsypaniu odrobiny tzw. szlaki i przybiciu tabliczek (to chyba jeszcze za poprzedniej „władzy”?). Mam wrażenie, że robimy coś aby uciszyć niektórych sulejowskich „krzykaczy” – recenzentów władzy albo po prostu aby pokazać, że w ogóle cokolwiek robimy (i to również dotyczy to wyższych szczebli władzy, bo przecież te całe Wody Polskie na skinienie sulejowskich urzędników nie zadziałały przy decyzji o pogłębianiu). I tu największe pretensje mam nie tyle do burmistrza, na którym skupiona jest cała krytyka – co do jaśnie arystokracji radnych, bo jakoś nie słyszę o jakiejkolwiek inicjatywie z ich strony, a przecież rada to ciało uchwałodawcze – u nas jakoś bardzo bierne (mierne?). Chyba, że może wszystkim jest dobrze tak jak jest teraz: tzn. i burmistrzowi, i radnym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.