Wczorajsza konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego, przyniosła informację o szczepionce na Covid 19, jaka została opracowana przez amerykański koncern Pfizer we współpracy z BioNTech

Jak podaje dziś rano radio RMF FM, mimo że badanie szczepionki rozpoczęto na grupie 44 tyś osób, dzisiejsze wyniki zapewniające 90% skuteczności, oparte są na wynikach dokładnej analizy jedynie 94 osób. Szczepionka również nie została dotychczas zarejestrowana ( termin podawany dziś to okolice 25 listopada). Dokonanie rejestracji szczepionki, to dopiero początek drogi do jej legalizacji, od tego czasu muszą upłynąć bowiem 2 miesiące, w czasie których amerykańskie agencje rządowe będą prowadzić swoje, niezależne od producenta, badania skuteczności szczepionki.

Nie jest również dziś znana długość ochrony przed zakażeniem tej szczepionki, oraz jej zdolność ochrony przed wystąpieniem najcięższych objawów choroby, wśród osób już zarażonych.

Również dziś rano ta sama stacja RMF FM, podała informację z KPRM, o jutrzejszej dacie podpisania umowy z koncernem Pfizer. Dostawa 20mln dawek szczepionki, pozwoli zabezpieczyć 10mln Polaków, ponieważ każdy powinien dostać dwie dawki.

Pod koniec stycznia będzie pełen obraz skuteczności szczepień, spłyną szczegółowe dane nie tylko z tej próbnej grupy 44000 osób, ale również większość z prób agencji rządowej. Dopiero wtedy będzie można mówić o pełnym przełomie w walce z koronawirusem.

Wyprodukowanie skutecznej szczepionki nie jest tak łatwą sprawą, jak może się wydawać. Rosyjska szczepionka niewiele wniosła do walki z chorobą, wciąż liczniki dziennych zachorowań są bardzo wysokie, mimo przeszło miesięcznej akcji szczepień w całym kraju. Również azjatycki produkt, dziś już wycofany, nie był zbyt dobrej jakości. Wycofany został po śmierci kilkudziesięciu osób, którym została podana dawka szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.