Zaraportowany został pierwszy w Polsce przypadek zgonu po szczepionce na Covid-19.

 Pacjent u którego pojawiły się komplikacje był zaszczepiony w Oleśnicy, mężczyzna po otrzymaniu dawki szczepionki zaczął gorączkować, spadło mu ciśnienie tętnicze, tachykardia, trzykrotnie wezwano do niego zespół pogotowia. Pacjent nie był hospitalizowany, doszło do zatrzymania krążenia a o 20:30 w dniu 20 stycznia nastąpił zgon – można wyczytać w raporcie.

 Do dziś raportowano 375 przypadków NOP (Niepożądane Odczyny Poszczepienne), większość to lekkie objawy typu zaczerwienienie i krótkotrwały ból. Jednak około 60-ciu osób wymagało konsultacji lekarskich a 8 osób hospitalizowano.

 Z najczęściej pojawiających się ciężkich powikłań pojawiają się: gorączka, niedowład, bóle mięśni, zwiększone ciśnienie. U jednego z pacjentów wystąpił udar mózgu. 

 Na przeszło 700 000 zaszczepionych osób u 0,06% wystąpiły jakiekolwiek przypadki NOP, więc jest to liczba znikoma, jednak dziś po podaniu tej informacji przez Państwową Inspekcję Sanitarną, nastąpi wysyp teorii spiskowych. Dla uspokojenia warto dodać, że zdecydowanie więcej osób ma powikłania zdrowotne po zjedzeniu orzechów czy innych alergenów, a komplikacje zdrowotne po nich bywają bardzo ciężkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.