Obserwując pracę sulejowskich jednostek OSP, narzuca się dość ponury obraz z jakim przyjdzie się niebawem zmierzyć.
Niemal 170 wyjazdów obu jednostek w ciągu roku, to jest wzrost o ponad 20 % względem ubiegłych lat. Plany rozwoju turystyki, które uważam za utopijne, mogą przynieść jakiś efekt. Zdecydowanie lepszy będzie w wyniku starań prywatnego biznesu, ich obecne plany rozwoju przyniosą napływ osób spragnionych letniego wypoczynku, a efektem zwiększonej ilości turystów, będzie również wzrost liczby wezwań naszych OSP.
Czy wobec tego, wzorem sąsiedniej Gminy Aleksandrów, powinniśmy zainwestować w budowę nowej siedziby straży? Przemawia za tym wiele względów. Stara siedziba KSRG OSP Sulejów, mimo nakładów finansowych, jest w coraz gorszym stanie, przekazanie jej do zasobów gminnych w ramach wymiany za nową remizę, może przynieść naprawdę dobry efekt. Budowa Muzeum Ziemi Sulejowskiej, położonego przy Placu Straży może być klamrą spinającą wszystkie inwestycje w tej okolicy.
Drugim aspektem sprawy jest brak możliwości przystosowania budynku do potrzeb strażaków, koszt jakiejkolwiek przebudowy budynku rośnie wielokrotnie z powodu objęcia nadzorem konserwatorskim ich siedziby. Potrzeby przebudowy pomieszczeń, po wymianie sprzętu na nowy zostały zwiększone, i są niewykonalne z racji ograniczonego budżetu.
Kolejną sprawą są braki kadrowe, mimo że w ciągu kilku minut na większość wyjazdów zbiera się obsada na wszystkie auta, minionej zimy mieliśmy sytuację kiedy do zapłonu sadzy na Podklasztorzu jechał zastęp z Krzewin.
Planowana przebudowa targowicy, pozwoli na wykorzystanie działki pomiędzy ulicami Dobra Woda a Górą Strzelecką na której obecnie odbywa się handel. Skupienie jednostki z Podklasztorza oraz Sulejowa w jednym miejscu, to w niedalekiej przyszłości może być paląca konieczność. Budowa w strażnicy pomieszczeń socjalnych, pozwoli na wprowadzenie dyżurów, co skróci czas wyjazdu z 6-ciu minut do dwóch. A samym strażakom umożliwi prowadzenie szkoleń, oraz zwiększoną aktywność społeczną. Czego sami w obecnej siedzibie nie są w stanie rozwijać.
Gmina Aleksandrów z tarczy Covid-owej na budowę remizy w Dąbrowie pozyskała niemal 1,6 mln. przy kosztach niemal 2,5 mln. Koszt sulejowskiej remizy w konfiguracji o jakiej myślę to około 5 mln (porównaniem jest kilka ostatnich przetargów w innych miejscowościach), jednak kierunki pozyskiwania dotacji do tego typu inwestycji w kraju to 85%.
Sprawa do przeanalizowania, zarówno dla samych zarządów OSP, jak również władz Gminy Sulejów. Wybiegając myślami w przyszłość, pilna do zrealizowania.