Dziś ruszyły zapisy na szczepienie osób 70+. Od czwartej rano pod przychodniami w całym kraju ustawiały się kolejki osób pragnących zapisać się na szczepienie.

 Zapisać się na szczepienie można na kilka sposobów, dzwoniąc na infolinię pod numer 989, przez Internetowe Konto Pacjenta oraz osobiście w przychodni. Dziś już około 6 rano, pojawiły się pierwsze problemy z infolinią, w związku z tym osoby które nie mogły się dodzwonić, wybrały ostatnią z metod a więc wizytę osobistą co spowodowało liczne tłumy w przychodniach.

 Tym samym, dzięki wielkiemu zainteresowaniu, w dużej części ośrodków, zapisy na szczepionki na ten kwartał zostały wyczerpane. Wolne tempo przekazywania szczepionek, kulejąca akcja szczepień (do dziś zaszczepione zostały 604 tys osób), problemy z dostępnością preparatów stawiają pod znakiem zapytania skuteczność akcji, nawet przed jesiennym sezonem na zachorowania. Według informacji przekazywanych przez stronę rządową oraz lekarzy, nie ma pewności na jak długo zostaniemy zabezpieczeni po zaszczepieniu. Profesor Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w niedawnym wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział „Jeszcze nie wiemy na jak długo wystarczy podanie szczepionki, z pewnością nie będzie to raz na całe życie”

 Niedawne wypowiedzi polityków, wymieniających okres ochrony pomiędzy rokiem a dwoma latami, zestawione z liczbą szczepień wykonywanych w kraju informuje nas że nie będziemy w stanie zakończyć pierwszej akcji szczepień, a duża część populacji będzie zmuszona do ponownego szczepienia przeciw Covid-19.

 Zapowiedzi przyspieszenia akcji, niestety mogą się rozbić o pomniejszone dostawy, koncern Pfizer przysyła do krajów Unii Europejskiej okrojone zamówienia, a preparat koncernu Moderna nie został jeszcze wprowadzony do użycia, mimo pierwszych 29tys dawek jakie otrzymaliśmy w minionym tygodniu.

 

 

Auto Holl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.