Czasy II Wojny Światowej i PRL-u naszemu pokoleniu są tak naprawdę obce. Nikt z nas nie potrafi zrozumieć co czuli ludzie żyjący w tamtych latach.

 Choć tak często próbujemy postawić się na ich miejscu, nigdy nie poczujemy tego co oni. W XXI wieku mamy wszystko co tylko zechcemy – internet, pełne półki w sklepach, wolność, rodzinę, przyjaciół, nie musimy się martwić, że ktoś podejdzie do nas i przyłoży broń do głowy, że ktoś rzuci granatem w nasz rodzinny dom, że pozbawi nas wolnej woli. Natomiast wtedy wszystko było niepewne. Strach, walka o ojczyznę, okupacja, niewola, brak podstawowych produktów spożywczych, brak bliskich bądź niebezpieczeństwo ich utraty. Nic nie było pewne. Teraz, gdy w szkołach mówi się o tym, co działo się podczas II Wojny Światowej, zaczynamy dostrzegać ile bólu niósł XX wiek, lecz często zapominamy o bohaterach tamtych czasów. Cały świat zapomina o tym, że każdy człowiek był wtedy bohaterem – żołnierz, mama, tata, brat, siostra, sąsiad, listonosz, itp. Każdy pełnił wtedy pewną rolę, był za coś odpowiedzialny. W szkołach, muzeach, wystawach, słyszymy najczęściej o bohaterstwie żołnierzy, którzy brali udział w różnych atakach na wroga, bronili granic, walczyli przeciw okupacji, ale czy bohaterem nie mogła być na przykład matka czwórki dzieci, której mąż zmarł podczas walki? Która chroniła swoje dzieci przed złem? Czy bohaterem nie może być listonosz, który rozdawał listy każdemu obywatelowi? Czy bohaterem nie może być zwykły piekarz bądź kucharka, którzy dbali o dostarczenie żywności walczącym ale i również innym ludziom?

Zdecydowanie za mało mówimy o bohaterach XX w., którzy teraz umierają w samotności oddalając swoje zasługi w zapomnienie. Zapominamy o tym, co mogli przeżyć zwykli mieszkańcy Polski. Dlatego naszym celem jest „ocalić od zapomnienia” historię takich osób. Jesteśmy grupą przyjaciół z III Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim, tworzącą projekt społeczny, pod przewodnictwem Profesora Damiana Pycia, w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii, który otworzy oczy innym na realia II Wojny Światowej i PRL-u. 

Dzisiaj na naszym kanale pojawiły się aż trzy filmy na temat pewnego mało znanego malarza z Sulejowa – Sylweriusza Kowalskiego. W przygotowaniu materiałów pomógł nam Pan Tomasz Miller, który również wystąpił w filmach i opowiedział nam piękną i ciekawą historię Pana Sylweriusza Kowalskiego. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.