Podsumowanie miesiąca lutego wykonywane na podstawie odczytów z czujników zanieczyszczeń jest więcej niż alarmujące. Wyniki wskazują że Sulejów jest jednym z 3 najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju pyłem zawieszonym PM2,5.

Z racji tego że czujnik jest w sieci od niedawna, nie jest jeszcze notowany we wszystkich oficjalnych statystykach, część obliczeń wykonanych jest metodą minutową, podczas gdy oficjalne statystyki są podawane na podstawie średniej godzinnej.

Średnia miesięczna 49 ug/m3 jest najwyższą w kraju w miesiącu lutym, tuż za Nami ulokował się Ksawerów 48,8 oraz Katowice z wynikiem 44. (Tabela nr1. Sulejów będzie notowany w tym zestawieniu od końca marca)

Zarówno na tej grafice, jak i wielu umieszczanych wcześniej, przekroczenia norm zanieczyszczeń przekraczane są o 2000 lub więcej procent, takie zanieczyszczenie prowadzi do wielu chorób i powikłań u osób z chorobami krążenia czy układu oddechowego, jest groźne nawet dla osób zdrowych. Przypomnę jeszcze, czujnik zamontowaliśmy 100 metrów od szkoły, tym powietrzem oddychają uczęszczające tam dzieci.

W planach na kolejną zimę jest rozbudowa sieci czujników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.