Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, reprezentantka Polski, czwarta zawodniczka Mistrzostw Świata w chińskim Chengdu Marta Turoboś, Przemysław Gierczak  utytułowany  zawodnik, trener kadry narodowej juniorów oraz U23 kolarstwa przełajowego i górskiego kobiet i mężczyzn, mający za sobą zwycięskie wyzwania typu 24-ro godzinny wyścig MTB oraz wielokrotny współorganizator Ultramaratonu Wokół Zalewu Sulejowskiego Radosław Groblewski odwiedzili w niedzielę nagłośnione przez Jakuba Lismana tereny w Kopułach.
 Po kilkudziesięciominutowej przejażdżce na omawianym terenie i odwiedzinach w większości zakamarków, zauważyli potencjał do zbudowania kilkukilometrowej trasy wyczynowej dla kolarstwa górskiego. Nie są to słowa na wyrost, szczegóły jakie zostały przedstawione podczas wizyty wskazują na ogromną wiedzę z zakresu kolarstwa górskiego jaką przedstawiła ta trójka. Na szczegółowe omówienie pomysłu przyjdzie zapewne jeszcze czas, dziś można dodać jedynie duże zainteresowanie pomysłem ze strony Urzędu Miejskiego w Sulejowie, w którym już jutro dojdzie do spotkania z przedstawicielami Urzędu i pierwszych rozmów na temat ewentualnej budowy takiej trasy.

 Według przedstawionego przez Przemysława Gierczaka pomysłu, w grę wchodzi jedynie budowa nowego obiektu. Wytyczenie trasy z zachowaniem wszystkich elementów przyrody, utwardzenie całości, włączenie istniejących historycznych obiektów (most po dawnej kolejce wąskotorowej) przyniesie sukces trasie. Jako dodatkowy atut Sulejowa wskazali istniejącą oraz rozbudowującą się bazę noclegową miasta i tereny samej trasy położone niemal w mieście. 

 Zawody MTB to prawdziwe święto w każdym miejscu, gdzie są organizowane. Kolorowy tłum zawodników startujących w kilkunastu kategoriach, liczący od 200 do 500 zawodników to wymierne korzyści nie tylko dla promocji miasta, ale również finansowe dla wielu podmiotów gospodarczych w miejscach organizacji. Według pomysłu, trasa wytyczona w sulejowskich Kopułach, to pętla licząca 4-5 kilometrów. W miejscu gdzie niewielu ma odwagę zejść pieszo bez asekuracji, według słów gości zawodnicy będą osiągali zawrotne prędkości klucząc pomiędzy drzewami. Najciekawszym punktem ma być zjazd ze skarpy po kilkudziesięciometrowym płaskim odcinku, gdzie nachylenie stoku to ponad 70%.

 Do sukcesu budowy prowadzi wiele ścieżek, jutrzejsze spotkanie ma być dopiero fundamentem pod ich powstanie. Jeśli się okaże solidnym, reszta pomysłu dzięki doświadczeniu gości zostanie zrealizowana w szybkim tempie.

One thought on “Sulejów królestwem MTB?”
  1. MTB jak sama nazwa mówi wymaga gór a w Sulejowie takich nie ma. Na płaskich lub prawie płąskich terenach mozna mówic o odmianie kolarstwa zwanej cross country .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.