Szczęśliwie nie mówię o niebezpiecznej akcji ratunkowej, jednak dalsze użytkowanie budynku świetlicy OSP Sulejów Podklasztorze było tak niebezpieczne że…

 „Ze względu na stan techniczny budynku, w którym znajduje się świetlica OSP, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją nr 55/2022 z dnia 10.10.2022r. nakazał wyłączyć z użytkowania budynek w trybie natychmiastowym” – można przeczytać w niedawnej decyzji.

 Niestety zawiły stan prawny oraz fakt że budynek posiada wspólny dach dla trzech różnych właścicieli, jak i sama konstrukcja budynku, nie pozwalają na wykonanie niezbędnego remontu. Poza tym stan budynku jest już tak kiepski, że remont w przypadku uzyskania prawa własności do wszystkich trzech nieruchomości jest całkowicie nieopłacalny. 

 „Zamknięcie świetlicy nie spowoduje obniżonej gotowości bojowej” -przekonuje Naczelnik OSP Sulejów Podklasztorze. ” Dzięki pozyskanej z Urzędu Miejskiego w Sulejowie dotacji, oraz pomocy druhów z naszej jednostki, powstał garaż, w którym przechowywany jest sprzęt oraz odzież ochronna . Osiem lat temu gdy budowaliśmy garaż, był to dla nas szczyt marzeń. Lecz przez te 8 lat z jednostki o częstotliwości wyjazdów 3-4 rocznie, notujemy obecnie 40 zdarzeń w ciągu roku. Pozyskanie nowego sprzętu: samochód, quad, przyczepa, motopompy, sprzęt łączności, najnowsza odzież specjalistyczna, aparaty ochrony dróg oddechowych, torba medyczna i wiele innych niezbędnych w pracy strażaka sprzętów, oraz stała gotowość wyjazdowa sprawiają że liczba wyjazdów rośnie z roku na rok.

 W planach jednostki jest pozyskanie kolejnych elementów wyposażenia, tylko ostatnie dwa lata to dotacje na zakupy rzędu 60 tys w 2021 roku, oraz 55 tys w roku obecnym. Jednak tutaj pojawiają się kolejne problemy, nowoczesny sprzęt nie znajdzie swojego miejsca w użytkowanym garażu, wobec czego na tym będą zmuszeni się zatrzymać. Częstym widokiem podczas wyjazdów do pilnych wezwań, pod strażackim garażem jest fakt przebierania się w odzież ochronną na świeżym powietrzu. Użytkowany przez OSP garaż to jedynie 35 metrów kwadratowych, nie ma w nim miejsca już na nic. 

 Jednostka OSP Sulejów Podklasztorze to jedyna jednostka na prawobrzeżnej części Sulejowa. Na terenie jej działania znajdują się: XII wieczny Klasztor Opactwa Cystersów, Hotel Podklasztorze, osiedle Podklasztorze. W przypadku zablokowania w wyniku jakiegoś zdarzenia mostu na Pilicy, w obszarze ich działania znajduje się ponad połowa mieszkańców Sulejowa: 2 szkoły, urzędy, przedszkole, osiedle bloków. Najbliższa wtedy jednostka, na której wsparcie można liczyć znajduje się w Dąbrowie nad Czarną. 

 Zaangażowanie Naczelnika, ale i wszystkich druhów jest zauważalne również wśród najmłodszych. Młodzieżowa oraz Dziecięca Drużyna Pożarnicza to łącznie 17 osób. Osób aktywnie uczestniczących w zabawach oraz szkoleniach organizowanych przez dorosłych już członków OSP Sulejów Podklasztorze. Części tych szkoleń i spotkań nie da się zorganizować bez własnej świetlicy.

 

uizysklep
kosmetyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.