Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem najwyższego stopnia ostrzeżenia pogodowego, prognozowane burze kierowały się bezpośrednio również na gminę Sulejów i… skręciły.

 Alarmistyczne prognozy skłoniły mnie do zabrania „na pokład” jednego z Łódzkich Łowców Burz. Precyzyjnie nakierowywany przez niego, zatrzymałem auto w miejscu nad które nasuwała się superkomórka burzowa, kierująca się bezpośrednio w kierunku Sulejowa. Po wykonaniu kilku zdjęć, tuż przed uderzeniem burzy nastąpił pomysł przeczekania uderzenia burzy wśród zabudowań. Podczas ewakuacji z przed czoła nawałnicy, spadające fragmenty drzew zmusiły nas do zatrzymania się w bezpieczniejszym miejscu. Ku naszemu zdziwieniu, odczyt prognoz z ostatnich chwil wykazał że ostrzeżenia jakie miały zostać nadane dla terenu gminy już nie są potrzebne, gdyż front burzy skręcił pod kątem 30-tu stopni w kierunku zachodnim.

 Superkomórka jaką mieliśmy okazję nieomal dotknąć, w kilku województwach zmusiła do interwencji służb kilka tysięcy razy, niestety nie mogliśmy udokumentować zniszczeń jakie wywołała w pasie który się przemieszczała, gdyż zaledwie kilkaset metrów od miejsca w którym się zatrzymaliśmy, drogę zatarasowały leżące na jezdni drzewa, które położyły się na jezdni tuż po naszym przejeździe.

 Samo województwo łódzkie zanotowało przeszło 2500 interwencji, dotknięty burzami został również południowy oraz zachodni fragment powiatu piotrkowskiego. Gmina Sulejów szczęśliwie została ominięta przez „potwora”, który przeszedł tuż przed naszymi oczami.

 Dziś w dalszym ciągu możliwe są burze, drugi stopień ostrzeżenia przed upałem ale również przed burzami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 13:00

Fiore

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.