Foto. profil FB. KłudziceProfil FB. Kłudzice

 Kilka dni temu, o planach postawienia tablicy pamiątkowej przy sośnie „Napoleońskiej” w Kłudzicach, wspominał miejscowy profil facebookowy. Tan sam profil, który zaledwie 5 dni później wstawił kolejny wpis „I Po Sośnie”…

 Ja się okazuje, wczoraj około godziny 18:00, kierujący zestawem z naczepą przejeżdżając drogą prowadzącą z Kałku do Kłudzic zaczepił o jeden z konarów sosny, zaklinował się pod nią, co zmusiło interweniującą na miejscu jednostkę OSP do usunięcia charakterystycznej gałęzi.

 Na drodze tej, obowiązuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych. Umiejscowiony jest również zakaz wjazdu samochodów o wysokości 3 metrów, teoretycznie zestaw z tym rodzajem naczepy powinien zmieścić się pod drzewem. Jednak wczorajsze opady mokrego śniegu, swoim ciężarem przycisnęły konar do ziemi, wobec czego kierujący jadący na pamięć zniszczył nie tylko pojazd, ale i najsłynniejsze w okolicy drzewo.

 A jego sława mogła roznieść się jeszcze dalej, obecnie Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim oczekuje na dokumentację niezbędną do przebudowy tej drogi. Jak informuje  Mariusz Stobiecki z Zarządu Dróg Powiatowych: opracowywane w ramach przebudowy koncepcje przebiegu drogi uwzględniały tą sosnę. Do końca grudnia Starostwo powinno otrzymać dokumentację drogi, która wjazd na trasę Kłudzice Kałek ogranicza bramownicami o odpowiedniej wysokości a samo drzewo zostanie na pasie zieleni pomiędzy dwoma jezdniami. 

 Zapewne wczorajsze wydarzenie zrewiduje plany budowy, a sami mieszkańcy utracili zarówno część historii tego miejsca, jak również spokój. Wieść o zniszczeniu gałęzi jak już dziś widziałem będąc na miejscu, skłania kierowców „ciężarówek” do skracania sobie drogi i korzystania z tego miejsca jako alternatywy.

uizysklep
kosmetyka
2 thoughts on “Sosna Napoleońska”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.