Powstały w latach 60-tych XX-tego wieku Zalew Sielpia (Sielpiański) , to sztuczny zbiornik retencyjny leżący w woj. Świętokrzyskim. Jest to dość częste miejsce weekendowych wypadów dla mieszkańców naszej okolicy, z racji świetnego dojazdu DK74. Odległość 50km do Sielpii pokonuje się w 35-40 minut.

 Od dwóch lat, sam zalew oraz jego okolica podlega intensywnej rewitalizacji. Zostało oczyszczone dno zbiornika, powstały nowe plaże, również te istniejące do tej pory zyskały na atrakcyjności. 

 Obecnie zbiornik jest bez wody, kończone są prace w ramach pierwszego etapu rewitalizacji, a już prawdopodobnie na przełomie stycznie i lutego, rusza drugi etap. W planach jest dokończenie budowy ścieżki rowerowej wkoło zalewu, budowa samoczyszczących toalet, a co najważniejsze, przebudowa istniejącego molo. Obecnie znajduje się tam grobla ziemna, która w całości ma zostać zmieniona na molo drewniane, usadowione na palach.

 Sielpia to moim zdaniem najlepszy przykład zagospodarowania tego typu terenów. Połączenie obszaru Natura 2000 z turystyką. Może zbyt hałaśliwą wzdłuż całego północnego brzegu, jednak sposób w jaki te tereny są zagospodarowywane, pozwalają zaledwie 500 metrów dalej podziwiać niemal nietkniętą przyrodę. 

 Najciekawszy będzie jednak kolejny etap do którego gromadzona jest dokumentacja, mianowicie planowane jest powiększenie obszaru zbiornika z 57 do niemal 200-tu hektarów. Trwają uzgodnienia z ekologami zgłaszającymi uwagi do decyzji środowiskowej. Widząc jednak determinację władz, rozbudowa ta dojdzie do skutku niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.