Kilka słów o ostatniej sesji na której planowano przyjąć nowe stawki za odbiór śmieci, odpowiadające kwocie wynikającej z przetargu.

Rada Miejska nie przyjęła nowych stawek, większość radnych uznała proponowane kwoty za niedopuszczalne. Wobec tego przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, obecna umowa pozwala na podniesienie kwoty umownej do 10%, co pozwoli na zabezpieczenie gminy do około 15-18 kwietnia. Po tym czasie, zachodzi obawa, śmieci nie będą odbierane.

Obecnie trwają, głównie telefoniczne, rozmowy na temat podjęcia działań mających na celu obniżenie kosztów wywozu. Wśród propozycji jest zmniejszenie częstotliwości odbioru, opłaty za ilość wytworzonych odpadów czy budowa punktów zbiórki odpadów.

Główną częścią składową, są odpady bio, które można kompostować na swoich podwórkach. Niestety, co również zostało poruszone, z wielu gospodarstw wśród śmieci bio, pojawiają się dziesiątki worków trawy, liści itp. generując wyższe kwoty odbioru dla wszystkich mieszkańców.

Moją propozycją dla radnych, do przeanalizowania, jest stworzenie dużego kompostownika, odpady bio będą lądować tam, powstanie kompost do wykorzystania na miejskich rabatach a nadwyżki mogą, nawet odpłatnie, odbierać firmy produkujące podłoża ogrodnicze.

One thought on “Sesja „śmieciowa” z 20 marca”
  1. Jest to bardzo dobra propozycja, godna rozważenia. Wymaga niestety przejścia przez wieloetapową procedurę planowania , projektowania, nie obędzie się baz konsultacji społecznych, potem przygotowanie finalnego projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę i przygotowanie finansowania na budowę wraz ze znalezieniem możliwego finansowa z poza budżetu gminy . Chętnie wpiszę się w działania pomagające zrealizować ten innowacyjny i dochodowy projekt gminny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.