Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw droga S11, jest wzorcowym projektem współdziałania aż 51 samorzadów mających jeden cel. Stowarzyszenie od 2007 roku prowadziło stały nacisk na powstanie tej trasy, co przyniosło zamierzony skutek, obecnie jest wpisana do realizacji w perspektywie budżetowej 2019-2023 a część tej liczącej 550km trasy jest obecnie realizowana.

Trasa S12, tutaj prace na naciskiem politycznym nie istnieją, każda z gmin zainteresowanych powstaniem drogi w zdecydowanej większości działa sama, ostatnio wykonanym w miarę wspólnym ruchem było przyjęcie uchwały 4 gmin na temat S12. Wykonanie tego zrywu trwało łącznie 3 miesiące, tyle potrzebowały czasu rady Piotrkowa, Sulejowa, Aleksandrowa oraz Mniszkowa na przyjęcie uchwał o podobnym brzmieniu i na tym można śmiało powiedzieć że się zakończyła praca samorządowców w rejonie najbardziej Nas interesującym.

Od maja roku 2019, po kolejnym śmiertelnym wypadku na DK12, powstał ruch S12 Natychmiast (który w najbliższych dniach zostanie zarejestrowanym stowarzyszeniem), i w chwili obecnej całą pracę informacyjną, dokumentacyjną, lobbing oraz kampanię społeczną prowadzi zaledwie kilku członków tej grupy oraz jeden parlamentarzysta, w wolnych chwilach pomiędzy swoimi działaniami zawodowymi i snem. Zorganizowano w ramach grupy kilkanaście medialnych wydarzeń (urodziny Radka, akcja z nekrologami, blokada DK74, pokaz banerów S12 podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Miedznej), przejechano kilka tysięcy kilometrów na dziesiątki spotkań. W te wszystkie działania włączył się jedynie powiat piotrkowski, przedstawiciel tego samorządu kilkukrotnie wspomagał działanie grupy a przyjęcie uchwały Rady Powiatu zapoczątkowało lustrzane ruchy rad gmin, o których wspominałem na wstępie.

Ogromne poparcie społeczne w żaden sposób nie jest odzwierciedlone w działaniach samorządów, te pogrążone w letargu jednostki, wybrane głosami zdesperowanych do działania mieszkanców niestety nie podniosły rękawicy, żeby wzorem innych grup lokalnych, wesprzeć w działaniach zwykłych mieszkańców – swoich wyborców.

Na osłodę, kilka takich gadżetów wydrukowały samorządy ze stowarzyszenia S11 zostały wydrukowane z pieniędzy podatników, otrzymał je każdy parlamentarzysta w kraju, pomimo tego że budowa już ruszyła i postępuje jej realizacja. Stowarzyszenie działa dalej i wspiera działania GDDKiA w każdym szczególe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.