Zaledwie osiem gospodarstw domowych zgłosiło udział w programie wymiany systemów grzewczych na niskoemisyjne w gminie Sulejów.

Biorąc pod uwagę stan powietrza jaki obserwujemy każdej zimy, jest to bardzo zła wiadomość. Jako przyczynę małej ilości wniosków, rozmówcy wskazują słaby dostęp do informacji na temat spotkań, obowiązek wcześniejszej rejestracji na spotkania informacyjne oraz zaledwie 5-cio dniowy okres na złożenie wniosków od dnia ogłoszenia o naboru, dodatkowo zorganizowanego w czasie trwających ferii i związanych z tym wyjazdów.

Dla porównania, w sąsiedniej gminie Mniszków wnioski można składać od 20 stycznia do 14 lutego, na spotkanie informacyjne nie trzeba się rejestrować a zakres technologii z jakich można skorzystać jest powiększony o pompy ciepła.

Od przeszło tygodnia prowadzone są pomiary zanieczyszczeń powietrza, prawdopodobnie jeszcze tej zimy stacja pomiarowa wzbogaci się o czujnik do pomiarów większej ilości zanieczyszczeń oraz związków chemicznych. Do dziś zgromadzone dane wskazują na przekroczenia rzędu 1700% pyłów zawieszonych PM 2,5, główna emisja tych pyłów odbywa się właśnie poprzez ogrzewanie piecami starego typu, które można by wymienić dzięki uczestnictwu w programie.

Pomiar wykonany w sobotnie popołudnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.