Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Należy do grupy elektrolitów, czyli substancji, które biorą udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i regulacji równowagi wodno-elektrolitowej. Jakie są właściwości potasu, gdzie można go znaleźć i jakie są jego funkcje w organizmie? Oto kilka informacji, które warto wiedzieć o tym cennym pierwiastku.

 Właściwości potasu

 Potas jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu K (od łacińskiego kalium). Jest to metal alkaliczny, o srebrzysto-białym połysku i miękkiej konsystencji. Potas jest bardzo reaktywny chemicznie, co oznacza, że łatwo łączy się z innymi pierwiastkami, zwłaszcza z tlenem i wodą. Dlatego też potas występuje tylko w postaci związków chemicznych, a nie w stanie wolnym.

 Z uwagi na jego rolę w organizmie człowieka, jest on elementem wielu leków oraz suplementów diety, które szczególnie zaleca się do stosowania w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Ciekawą ofertę preparatów z potasem, można znaleźć m.in. w sklepie SFD pod adresem – https://sklep.sfd.pl/Potas-k922.html

 Potas w diecie

 Potas jest jednym z makroelementów, czyli pierwiastków, których organizm potrzebuje w większych ilościach. Niestety, nie jest wchłaniany w pełni przez przewód pokarmowy, a nadmiar jest wydalany z moczem. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość potasu w codziennej diecie.

 Najwięcej potasu znajduje się w warzywach i owocach. Szczególnie bogate w ten pierwiastek są banany, awokado, pomidory, ziemniaki, szpinak, brokuły, soczewica, fasola, ciecierzyca, migdały i orzechy włoskie. Potas znajduje się także w mięsie, rybach i nabiale, ale już w mniejszych ilościach.

 Funkcje potasu w organizmie

 Potas ma wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jedną z nich jest regulacja równowagi wodno-elektrolitowej. Potas działa jako antagonista sodu, który odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie. Dlatego też potas pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu i zapobiega obrzękom.

 Inną funkcją potasu jest regulacja ciśnienia krwi. Działa on rozkurczająco na naczynia krwionośne, co pomaga w obniżeniu ciśnienia. Ponadto, potas jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym serca. Pierwiastek ten bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni. Dlatego też niedobór potasu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, osłabienia organizmu, czy też częstszych skurczów mięśni.

 Potas jest także ważny dla zdrowia kości. Współpracuje z magnezem i wapniem, przyswajającym się z pokarmu, co pomaga w utrzymaniu ich prawidłowej struktury i gęstości. Ponadto, potas działa antyoksydacyjnie, czyli pomaga w usuwaniu wolnych rodników, które są przyczyną chorób nowotworowych i przyspieszają proces starzenia się organizmu.

 Niedobór potasu

 Niedobór potasu jest dość rzadki, ale może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie. Najczęściej występuje u osób, które mają problemy z nerkami, przewlekłą biegunkę lub wymioty. Objawami niedoboru potasu mogą być: osłabienie mięśni, skurcze, bóle brzucha, nudności, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie krwi.

 Z kolei nadmiar potasu może prowadzić do hiperkaliemii, czyli stanu, w którym stężenie potasu we krwi jest zbyt wysokie. Najczęściej występuje u osób z niewydolnością nerek lub przyjmujących leki moczopędne. Objawy hiperkaliemii to: osłabienie mięśni, nudności, bóle brzucha, zaburzenia rytmu serca i niedociśnienie. Stąd też tak ważna jest odpowiednia konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Dotyczy to zresztą wszelkiego rodzaju preparatów. Dopiero gdy poznamy indywidualne zalecenia, warto sięgać po suplementy diety, których szeroką ofertą może poszczycić się m.in. sklep SFD – https://sklep.sfd.pl/

 Podsumowanie

 Potas to ważny pierwiastek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest niezbędny dla równowagi wodno-elektrolitowej, regulacji ciśnienia krwi, funkcjonowania mięśni i kości oraz działa antyoksydacyjnie. Niedobór potasu może prowadzić do poważnych zaburzeń, dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość potasu w codziennej diecie. Najlepiej robić to poprzez spożywanie warzyw i owoców, takich jak banany, awokado, pomidory, ziemniaki, szpinak czy brokuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.