Już niemal 2 godziny trwają działania straży w jednym z domów w miejscowości Krzewiny.

 O godzinie 19:58 został zadysponowany w trybie alarmowym zastęp KSRG OSP Krzewiny oraz zastęp JRG Piotrków Trybunalski, i w momencie pisania artykułu (21:50) działania wciąż nie zostały zakończone.

 Zapłon sadzy w przewodzie kominowym, niesie zawsze ze sobą duże zagrożenie. Bardzo wysoka temperatura panująca w przewodzie kominowym w chwili pożaru, grozi przepaleniem lub nawet rozerwaniem komina, co przekłada się zazwyczaj na szybkie rozprzestrzenienie ognia w obrębie budynku w którego kominie doszło do zapłonu. Z innych zagrożeń to wydobywający się tlenek węgla…

 W minionym sezonie mieliśmy kilkanaście podobnych zdarzeń, które opisywałem na łamach Sulejów24. Często przy okazji tego typu pożarów mówi się o konieczności częstych przeglądów przez kominiarza i konieczności czyszczenia z sadzy. Nie zawsze jest to regułą, jak doskonale pamiętam w Ostrowie oraz w Bilskiej Woli, pożary miały miejsce tuż po odwiedzinach fachowców, i zapłon w nich był równie niebezpieczny jak w tych, które nie widziały ręki kominiarza od nowości.

 Oczywiście częste przeglądy minimalizują tego rodzaju zdarzenia, nie można ich odkładać na później i do sezonu grzewczego należy przystępować po dokonaniu niezbędnych prac. Przytoczone przykłady pokazują jednak że dokąd będziemy korzystać z pieców na paliwo stałe, niebezpieczeństwo zapłonu pozostaje z domownikami zawsze. I czujność w tym względzie uchroni wielu mieszkańców przed stratami a nawet utratą tego co mamy najcenniejsze, zdrowia i życia swojego oraz najbliższych.

 Aktualizacja: akcja strażaków została zakończona o 21:54

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.