Dziś pierwsze osoby otrzymały jedną z dwóch dawek szczepionki na koronawirusa. Do 15 stycznia, szczepienia mają się odbywać wśród personelu medycznego, po tym terminie pierwsze osoby z poza grup priorytetowych będą mogły się umawiać na szczepienie.

 989 to numer infolinii, która jest dostępna 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Pod tym numerem od 15 stycznia można będzie umówić się na szczepienie, podczas rozmowy z konsultantem. 

 Szczepienie jest dobrowolne, nie planuje się wprowadzenia przymusu szczepień, planowane są jednak zachęty mające skierować jak największą ilość osób do punktów szczepień, które będą w każdej gminie.

 Do szczepienia będzie mogła przystąpić każda osoba, która zostanie dopuszczona przez lekarza. Obecnie dopuszczona w kraju jest jedna szczepionka, jednak w 2021 roku, jeszcze minimum 3 koncerny farmaceutyczne mają w planie opracować swój produkt.

 Pierwsze szczepienia odbyły się również w Samodzielnym Szpitalu im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, pierwszych pięciu medyków zostało zaszczepionych w obecności dziennikarzy.

 Jeszcze w tym roku, planowane jest dostarczenie do kraju kolejnych 300 tysięcy dawek, dystrybucja szczepionki jest określana jako wielkie zagadnienie logistyczne, nieco na wyrost, jednak bardzo krótki okres przydatności po wyjęciu ze specjalnych zamrażarek, sprawia że trzeba będzie ściśle trzymać się terminów aby nie zmarnować tego ważnego środka do walki z pandemią.

 Szczepionka będzie bezpłatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.