Aktualizowany codziennie raport Ministerstwa Zdrowia na temat Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych, w ostatnim podsumowaniu z dnia 4 lutego, informuje już o 11-tu zgonach osób po podaniu dawki szczepionki.

 Mimo że część tych zgonów jako przyczynę ma opisywany powód śmierci nie powiązany ze szczepieniem, są jednak ujęte w statystykach, a w niektórych przypadkach rodziny nie zgodziły się na sekcję zwłok w celu jednoznacznego ustalenia przyczyny śmierci.

 Pierwszy przypadek opisany został po miesiącu od pierwszej zaszczepionej osoby w kraju, 26 stycznia (szczepienia trwają od 27 grudnia), kolejnych 10 przypadków to dane z okresu 27 styczeń do 4 lutego a więc pochodzą z puli osób w wieku +70.

  Pomimo zwiększającej się liczby opisywanych przypadków NOP, dziś można pokusić się o podsumowanie pierwszego etapu szczepień w którym szczepione są osoby najstarsze. U osób zaszczepionych zanotowano 1296 zgłoszonych przypadków NOP, z czego około 250 oznaczono jako ciężkie powikłania, hospitalizowano kilkadziesiąt osób a 11 zmarło. Dane te pochodzą z raportu, który w chwili opublikowania odnosił się do 1,5 mln zaszczepionych osób.

 Liczby te będą statystycznie coraz niższe, kiedy wejdziemy ze szczepionkami w roczniki młodsze, z mniejszą ilością schorzeń. Dziś średnio jedna osoba na 1000 zgłasza jakiekolwiek dolegliwości poszczepienne, dane z młodszych roczników jakie niedługo zaczną być szczepione, pozwolą określić czy ta szczepionka wyróżnia się na tle preparatów podawanych w celach ochronnych przed innymi schorzeniami.

 

Auto Holl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.