Wspaniałe obrazy namalowane mrozem, można dziś podziwiać na skutej lodem Pilicy w Sulejowie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak niebezpieczna sytuacja miała miejsce wczoraj. Zator lodowy jaki zaczął się tworzyć wczoraj około 10:00, pomiędzy godziną 12:00 a 23:00 spowodował wzrost stanu rzeki niemal o 70 centymetrów z 208 cm w południe do 276 cm o godzinie 23:00. Natomiast w zaledwie 6 godzin, rzeka podniosła się z wartości poniżej stanu ostrzegawczego do stanu alarmowego!!!

 Od najwyższego pomiaru nastąpił szybki spadek (20 cm w 3 godziny), prawdopodobnie na skutek wypchnięcia lodu przez masę wody i udrożnienia spływu. Obecnie poziom kształtuje się poniżej stanu alarmowego z lekką tendencją spadkową, delikatne ocieplenie jakie jest prognozowane na najbliższe dni powinno odsunąć niebezpieczeństwo spiętrzenia się kry do niebezpiecznych poziomów przynajmniej do kolejnej fali mrozów.

 Wobec czego nie pozostaje dziś nic innego, jak spacer wzdłuż brzegów. Intensywne promienie słoneczne nastrajają bardzo pozytywnie, szczególnie w połączeniu z widokami jakie ma dla nas koryto rzeki Pilicy skute lodem.

 

uizysklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.