Trzeci tydzień z rzędu, po wykryciu kilkukrotnego przekroczenia norm Enterokoków w rzece Pilicy, kąpielisko w Kurnędzu zostało zamknięte. Kolejne przekroczenia o 1150%, 1250%, oraz z ostatniego pomiaru w dni 29 lipca o 750% doprowadziły do zamknięcia jedynego kąpieliska na rzece od samego Przedborza.

 Kolejne pomiary jakości wody planowane są na 9 sierpnia, co daje nadzieję na poprawę stanu wody.  Żyjące w jelitach ludzi oraz zwierząt bakterie, pozostając w obrębie układu pokarmowego pozostają niegroźne. Natomiast przedostające się np. do rany, mogą powodować zatrucie krwi oraz posocznicę. Odpowiadają także za zakażenie dróg moczowych, infekcje w obrębie miednicy czy jamy brzusznej. 

 Tak wysokie przekroczenie norm jest bardzo dziwne, pierwsze badanie przed sezonem wykazało zaledwie 5% dopuszczalnej normy. Istnieje wobec tego zasadne przypuszczenie o zrzucie ścieków bezpośrednio do Pilicy na odcinku rzeki powyżej Kurnędza właśnie w sezonie letnim, kiedy w regionie pojawia się duża ilość turystów.

Fiore
One thought on “Niebezpieczne Enterokoki w Pilicy”
  1. Witam
    Uważam ,że pomiary powinny być powtarzane zarówno na Rzece Pilicy jak również na Rzece Czarna . Powinny zostać zbadane piaski w dorzeczach .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.