Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin poinformował że jeśli sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, sieci handlowe w pełni zostaną otwarte już od 1 lutego.

 Jednocześnie poinformował o rozszerzeniu tarczy finansowej dla firm o kolejne kody działalności gospodarczej (kody PKD). 

 Ja wiadomo od początku tygodnia, pierwszym stopniem luzowania obostrzeń, od 18 stycznia jest otwarcie szkół dla dzieci z klas 1-3, kolejnym krokiem ma być otwarcie galerii handlowych, kolejne kroki będą wprowadzane w cyklach dwutygodniowych, jednak ich kolejność nie została jeszcze podana do wiadomości.

 Ale już dziś wiadomo, nie będą to branże które najbardziej są dotknięte lockdownem. Hotele, restauracje, cała branża turystyczna, i sektor związanych z turystyką usług ma dość bezczynności. W samym Karpaczu od poniedziałku do pracy wróci 100 hoteli, a ta miejscowość podawana jest jedynie za przykład. Z niemal 12 tys hoteli w skali kraju, do pracy zamierza wrócić prawie 40%, głównie na terenach górskich, w których sezon zimowy jest zawsze najlepszy.

 Jak zapowiedział szef MRPiT, obiekty otwarte zostaną pozbawione tarczy finansowej. Według hotelarzy, nie potrzebują wsparcia a zdjęcia zakazów lockdownowych, mogą pracować w pełnym rygorze sanitarnym, i tylko w tym widzą szansę utrzymania swoich działalności. Oferowane dla nowych branż wsparcie w wysokości 13 mld, może jednak ostudzić zapały niektórych firm w obchodzeniu zakazów.

Auto Holl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.