Widząc paniczne posty i artykuły w internecie na temat tej nieznanej dotąd choroby, postanowiłem wykonać sporą pracę i zebrać garść najświeższych faktów.

W ciągu minionej doby, oficjalnie zanotowano 1459 nowych zarażonych w samych Chinach, oraz kilkanaście na całym świecie (w tym 3 w Niemczech). Łącznie od poznania tej choroby mamy 9239 podejrzeń zachorowania, potwierdzone zakażenia 5974, osoby w stanie ciężkim lub krytycznym 1239 oraz 132 zgony. Jest również podawana liczba 103 osób uznanych za wyleczone.

W związku z chorobą, stopniowo wprowadzane są kolejne ograniczenia w ruchu lądowym, zamykane lotniska w najbardziej zagrożonym regionie prowincji Hubei a samo miasto Wuhan zostało praktycznie odcięte od świata. Na drogach wylotowych są ustawione posterunki, obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów bez specjalnej przepustki. Teren zamieszkały przez 70 milionów ludzi jest objęty kwarantanną, zamknięta jest granica lądowa z Koreą oraz Mongolią a kolejne linie lotnicze zawieszają loty do całych Chin.

Wirus przenosi się z człowieka na człowieka nawet we wczesnej fazie ( ostatnie zarażenia w Niemczech to osoby nie będące w Chinach a uczestniczące w szkoleniu z zarażoną kobietą która była nosicielką wirusa)

Personel medyczny szpitala w czasie wypoczynku

W kraju obecnie mamy 3 podejrzenia zachorowań, 2 w województwie świętokrzyskim oraz jedno w Łodzi. Nie jest prawdą zamknięcie szpitala czy dezynfekcja oraz kwarantanna w całym hotelu w Łodzi w którym przebywała kobieta przyjęta na oddział. Prawdą jest odizolowanie na oddziałach tych trzech osób u których występuje podejrzenie zachorowania. Prawdą jest również informacja o 4 przypadkach jakie były sprawdzane w kraju i choroba została u nich wykluczona.

Prawdą również jest komunikat WHO informujący o możliwym ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego dla Chin oraz stopniowym rozszerzaniu terenu w miarę rozprzestrzeniania choroby.

W związku z wybuchem ogniska zarażeń, Chińskie władze podjęły decyzję o budowie dwóch nowych szpitali, pierwszy z prefabrykatów podobnych jak stosowane są przy budowie hal, ma powstać w 6 dni, liczyć 1000 łóżek a działanie szpitala ma się rozpocząć 3 lutego. Drugi o konstrukcji stałej, w związku z przewidywaniem wzrostu ilości zachorowań, liczący 1300 łóżek ma powstać do połowy marca i ten szpital według przewidywań ma służyć mieszkańcom nawet po zwalczeniu wszystkich ognisk choroby. Budowa, wyposażenie i skompletowanie personelu medycznego w przypadku pierwszej jednostki to zaledwie 16 dni!!!

Plac budowy szpitala dziś

Od dziś Najwyższa Izba Kontroli sprawdza stan przygotowania państwa na możliwe pojawienie się choroby.

Osoby które przebywały w Chinach, lub miały kontakt z takimi osobami a zauważają u siebie problemy ze zdrowiem, głównie postępujące objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, proszone są o bezpośrednie zgłaszanie się do szpitali na oddziały chorób zakaźnych, stan ich zdrowia zostanie zbadany bez skierowania oraz zbędnych procedur. Osoby te są proszone również o nie korzystanie z transportu publicznego, na oddziały zgłaszać się własnym transportem lub poprzez zgłoszenie na numer alarmowy 112, transportem medycznym.

Głównie w mediach społecznościowych panuje atmosfera paniki, na tą chwilę muszę uspokoić, nie ma stwierdzonego nawet jednego przypadku choroby w kraju, co nie oznacza że takie przypadki w kraju nigdy nie wystąpią. W związku z coraz większą izolacją Chin, a w szczególności regionu Hubei, rozprzestrzenianie choroby zostanie w znaczącym stopniu zahamowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.