Gazyfikacja Sulejowa?

 Wiele wskazuje na próby powołania społecznego komitetu gazyfikacji. Jako główny powód, mieszkańcy podają niechęć do korzystania z węgla, drewna czy innego rodzaju źródeł ciepła, które wymagają obsługi. Nie dbałość o ekologię jest tutaj głównym powodem, ale właśnie brak czasu czy chęci na godziny poświęcone na przygotowanie opału, oraz obsługę pieca. 

 Problemy z odbiorem popiołu, brak miejsca składowania ale także obawa o zdrowie i możliwość dogrzewania kiedy tego zdrowia w pewnej chwili zabraknie, to główne przyczyny o jakich piszecie po niedawnych wpisach o zanieczyszczeniu powietrza.

 Jak informuje grupa mieszkańców, zostaną rozesłane na wszystkie ulice lewej strony listy, w których będzie należało wpisać się jako potencjalny odbiorca gazu. Imię, nazwisko oraz podpis i adres. Listy nie będą zobowiązywać do żadnej przyszłej decyzji, duża ilość podpisów jedynie ułatwi rozmowy z PGNiG na temat inwestycji w mieście. Dodatkowo listy zostaną uruchomione we Włodzimierzowie, gdzie również występuje zwarta zabudowa jednorodzinna.

 Według obliczeń, koszt instalacji wraz z piecem i dostosowaniem instalacji C.O do nowego źródła ciepła to około 20 tys. Jest możliwe pozyskanie środków w formie dotacji do inwestycji tego rodzaju, z programu „Czyste Powietrze”. Wiele gminnych samorządów w kraju również wspiera w ten sposób swoich mieszkańców, rozumiejąc że obniżenie stopnia zanieczyszczeń na danym terenie wpływa dodatnio na całą społeczność, nie tylko osób którym „dotowano” piec. I właśnie na tym zrozumieniu wśród Rady Miejskiej chcą bazować organizatorzy, wsparcie ze strony radnych pozwoli przeznaczyć środki z miejskiego budżetu na dofinansowania wymiany pieców na ekologiczne.

 Jako miejsce wpięcia do rury gazowej, mieszkańcy słusznie wskazują nie kładkę i powrotną rurę z prawej strony, a Włodzimierzów ewentualnie ulicę Cmentarną w Sulejowie. Kładka oraz oba place są poddawane obecnie pracom budowlanym które potrwają przynajmniej do końca listopada, a do tego czasu stacja redukcyjna we Włodzimierzowie już może działać.

 Wykop pokazany w zdjęciu poglądowym, wcale nie musi tak wyglądać. Jak obserwowaliśmy niedawną wymianę instalacji na prawej stronie miasta, nowe technologie pozwalają wykonać tego typu instalację bez potrzeby głębokich wykopów. 

 W najbliższym tygodniu, po podjęciu decyzji w sprawie kształtu działania, przedstawię terminy zbierania podpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.