Rekord zanieczyszczeń jaki niedawno został odnotowany, to zapewne nie jest zapewne ostatni z alarmujących odczytów tej zimy.

 Niezmiennie odpowiadają za to piece, ale i w równym stopniu brak dostępu do dofinansowań oraz brak alternatyw dla opału w formie drewna czy węgla.

 Sprawa gazyfikacji od 3 lat utknęła w zasadzie na niczym, w słowa i prośby mieszkańców o rozpoczęcie z innego punktu i jak najszybszą gazyfikację, nikt już się nie wsłuchuje. A to właśnie teraz powinniśmy postępować z pracami, gdyż coraz większa ilość dróg i ulic wymagać będzie kompleksowych remontów (po kilku latach przestoju w rozbudowie gminnej sieci dróg) na które obecnie przyznawane są środki z tarczy kryzysowej.

 Dziś są dostępne technologie, którymi można zastąpić kotły na paliwa stałe: pompy ciepła, fotowoltaika i ogrzewanie na prąd itp. mogą zagościć u wielu mieszkańców zmęczonych ciągłą obsługą kotłowni. Jednak gmina znajduje się na odległej pozycji w ilości składanych wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Jako powód podajecie brak gazu ale również trudności w składaniu wniosków oraz dalsze działania. Złożenie wniosku, oraz kolejne wizyty w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska to dla wielu osób konieczność korzystania z dni urlopowych, co w połączeniu z trudnym dojazdem, potrafi skutecznie zniechęcić do składania wniosków.

 Większość spraw związanych z dofinansowaniem można załatwić online, strony WFOŚ od marca zeszłego roku umożliwiają składanie dokumentacji przez internet z czego zaczęli korzystać również mieszkańcy gminy.

 I jak można przeczytać w najnowszych raportach, w pierwszym kwartale mieszkańcy gminy złożyli 21 wniosków (1400 miejsce w kraju z 2477 gmin), w drugim kwartale było ich już 39 (928 miejsce), najwięcej wniosków złożono w 3 kwartale 40 (1214 miejsce). Cieszy wzrost niemal dwukrotny, martwi natomiast fakt pozostawania na szarym końcu wśród gmin położonych na terenach „zagrożonych” smogiem, a więc tych gdzie notuje się najwięcej dni z przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza.

 Od lipca można również w UM w Sulejowie skorzystać z pomocy w wypełnieniu wniosków, w poniedziałek oraz środę w Referacie Ochrony Środowiska można skorzystać z pomocy pracowników referatu w wypełnieniu stosownych formularzy.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.