Pora wrócić do sprawy którą żyje Gmina Szczekociny, a która pośrednio może dotknąć również rzekę Pilicę na terenie dotyczącym mieszkańców Sulejowa.
Zakopane w ziemi odpady w miejscowości Bonowice, o jakich pisałem całkiem niedawno, według ostatnich badań, jakie przedstawione zostały mieszkańcom, przenikają do pobliskiej rzeki Krztyni. Rzeka ta jest jednym z dopływów Pilicy.
Jak czytamy w Kurierze Zawierciańskim, w artykule pod tytułem „Ołów, cynk i kadm płyną Krztynią do Pilicy”
Mieszkańcy przedstawili wyniki badań jakie dostali właśnie z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska... Trzy próbki gleby pobrane na działkach, które sąsiadują z miejscem gdzie zakopane są odpady były przebadane pod kątem substancji ropopochodnych i metali ciężkich. Zbadano też próbkę wody z rzeki Krztynia powyżej miejsca zakopania odpadów oraz w dolnym biegu rzeki.... Nie znamy się na tym, więc o ich ocenę poprosiliśmy profesora Mariusza Czopa z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie...
Prof. Mariusz Czop:- Zaznaczę, że zanieczyszczenia w rzece trudno jest znaleźć, Krztynia to duża rzeka. Bez względu na źródło zanieczyszczeń substancje ulegają bardzo dużemu rozcieńczeniu. Z badania wynika, że ołów jak i kadm występują w Krztyni... powyżej miejsca zakopania odpadów.... Ale bardzo niepokojące jest to, że poniżej lokalizacji gdzie są odpady wykazuje czterokrotny wzrost poziomu kadmu, i aż 10 krotny poziom zanieczyszczenia ołowiem. Zwłaszcza spory wzrost zanieczyszczenia kadmem jest niepokojący. Taki poziom zanieczyszczeń kadmem już klasyfikuje Krztynię do II poziomu jakości wody... Ołów i kadm są słabo rozpuszczalne w wodzie , przedostają się do wód podziemnych i płynących. W miarę upływu lat ten proces narasta...
Natomiast bardzo niepokojące są wyniki badania gleby z działek sąsiadujących z miejscem zakopania odpadów.... Szczególnie jedna próbka pokazuje bardzo wysokie stężenie, wręcz ekstremalnie duże stężenia ołowiu, kadmu, cynku i miedzi. Nigdy w żadnych próbkach gleby nie widziałem tak wysokiego poziomu zanieczyszczenia kadmem! Ten wynik to jakiś kosmos!
9 gram cynku na kilogram w badanej próbce: nawet złoża tyle nie mają. Wysoki jest poziom bardzo toksycznego arsenu, norma jest do 100, tutaj mamy 970.
Jeśli chodzi o dopuszczalne ilości ołowiu....norma dla terenów mieszkalnych to max 200mg na kilogram próbki. Ta norma jest przekroczona 60 razy... W tej glebie jest 1,2% ołowiu!
Z rozmowy z profesorem można również dowiedzieć się, że stan taki będzie narastać, wymywalność zanieczyszczeń z próbek jest wysoka, przez co do środowiska będą trafiać kolejne partie zanieczyszczeń.
Jak dowiadujemy się również, trwa spór na temat kto jest odpowiedzialny za usunięcie odpadów, oskarżony właściciel terenów zmarł, natomiast koszt utylizacji zanieczyszczeń to szacunkowo 100 mln złotych. Te czynniki wpływają na odległą możliwość rewitalizacji tego gruntu. Jak wskazują mieszkańcy, działek z zakopanym problemem może być jeszcze kilkanaście…
Dziś problem ten jeszcze nie wpływa na stan wody w Sulejowie, jednak obiecuję śledzić temat, gdyż w przyszłości stan ten może ulec zmianie.